GMAT 考满分题库

题库 > 数学DS > 题目83i2fk
At ABC Hardware the total cost of 1 paintbrush and 2 rolls of tape is $6.25. What is the price of one roll of tape?

(1) The price of one paintbrush is three times the price of one roll of tape.

(2) The total cost of 6 rolls of tape and 3 paintbrushes is $18.75.
  • AStatement 1 ALONE is sufficient to answer the question, but statement 2 alone is NOT sufficient.
  • BStatement 2 ALONE is sufficient to answer the question, but statement 1 alone is NOT sufficient.
  • CBOTH statements 1 and 2 TOGETHER are sufficient to answer the question, but NEITHER statement ALONE is sufficient.
  • DEach statement ALONE is sufficient to answer the question.
  • EStatement 1 and 2 TOGETHER are NOT sufficient to answer the question.
显示答案
正确答案: A

讨论题目 或 发起提问

|

题目讨论

  • 按热度
  • 按顺序

最新提问