GMAT 考满分题库

题库 > 数学DS > 题目91jbhj
The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $12. What was the cost per pound of apples?

(1)The cost per pound of grapes was $2

(2)The cost of 2 pounds of apples was less than the cost of 1 pound of grapes.
  • AStatement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient.
  • BStatement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient.
  • CBOTH statements TOGETHER are sufficient, but NEITHER statement ALONE is sufficient.
  • DEach statement ALONE is sufficient.
  • EStatements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient.

讨论题目 或 发起提问

|

题目讨论

  • 按热度
  • 按顺序

最新提问