GMAT 考满分题库

A store normally charges $0.85 per package of spaghetti, regardless of the number of packages bought. What will be the cost of 5 packages of spaghetti if the regular price is reduced?

(1) The cost of 5 packages of spaghetti at the reduced price is $2.75.

(2) When purchased at the reduced price, each package of spaghetti is $0.30 less than when each package is bought at the original price.
  • AStatement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient.
  • BStatement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient.
  • CBOTH statement TOGETHER are sufficient, but NEITHER statement ALONE is sufficient.
  • DEACH statement ALONE is sufficient.
  • EStatements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient.
显示答案
正确答案: D

讨论题目 或 发起提问

|

题目讨论

  • 按热度
  • 按顺序

最新提问