• GMAT

    • TOEFL
    • IELTS
    • GRE
    • GMAT
    • 在线课堂
  • 首页
  • 练习
    我的练习
  • 模考
  • 题库
  • 提分课程
  • 备考资讯
  • 满分主讲
  • APP
  • 我的GMAT
    我的班课 我的1V1 练习记录 活动中心
登录

GMAT考满分·题库

搜索

收录题目9362道

搜索结果共9178条

来源 题目内容
Magoosh A group consists of Canadians, Americans and Mexicans. If the ratio of the number of Canadians to the number of Mexicans is 3 to 2, how many Americans are in the group?(1) The ratio of the number of Mexicans to Americans is 7 to 13.(2) There are fewer than 30 Mexicans.
OG19-数学分册 In the correctly worked addition problem shown, where the sum of the two-digit positive integers AB and BA is the three-digit integer AAC,and A, B, and C are different digits, what is the units digit of the integer AAC?
OG12 OG15 OG16 OG17 OG18 The profit from the sale of a certain appliance increases, though not proportionally, with the number of units sold. Did the profit exceed $4 million on sales of 380,000 units?(1)The profit exceeded $2 million on sales of 200,000 units.(2)The profit exceeded $5 million on sales of 350,000 units.
PREP07 Test 2 If a wire 27 meters long is cut into three pieces of three different lengths, what is the length of the longest piece? (1) The length of the longest piece is twice the length of the shortest piece. (2) The sum of the lengths of the two shorter pieces is 15 meters.
PREP07 Test 1 GMAT、gmat题库、gmat模考、gmat考满分A student worked for 20 days. For each of the amounts shown in the first row of the table,the second row gives the number of days that the student earned that amount. What is the median amount of money that the student earned per day for the 20 days?
181215 Two classes play 10 games, and the scores of the two classes are shown in the table below. Is the average score of class A higher than that of class B? 1: The minimum scores of each classes are 0. 2: f=4.
OG2022 According to a recent survey, marriage is fattening. Cited as evidence is the survey's finding that the average woman gains 23 pounds and the average man gains 18 pounds during 13 years of marriage. The answer to which of the following questions would be most relevant in evaluating the reasoning presented in the survey?
Magoosh It took Ellen 6 hours to ride her bike a total distance of 120 miles. For the first part of the trip, her speed was constantly 25 miles per hour. For the second part of her trip, her speed was constantly 15 miles per hour. For how many miles did Ellen travel at 25 miles per hour?
OG18-数学分册 A school club plans to package and sell dried fruit to raise money. The club purchased 12 containers of dried fruit, each containing 16$$\frac{3}{4}$$ pounds. What is the maximum number of individual bags of dried fruit, each containing $$\frac{1}{4}$$ pounds, that can be sold from the dried fruit the club purchased?
Ready4

A rectangular box is 5 inches wide, 5 inches long, and 10 inches high. If x is the greatest possible (straight-line) distance, in inches, between any two corners of the box, and y is the second-greatest such distance, what is the ratio of x to y?

Ready4

A positive number  is multiplied by 3, and this product is then divided by 4. If the square of the result of these two operations equals , what is the value of ?

Ready4

In the famous thought experiment that inspired the theory of relativity, Einstein asked himself whether a beam of light would look the same to an observer moving alongside the beam at the same speed as an observer who was stationary.

Ready4

Job placements at several top business schools witnessed a slowdown during the 2008–2009 economic recession. However, enrollment figures at these schools boomed during this period.

Each of the following, if true, helps to explain the enrollment increase at business schools in the situation described above EXCEPT:

Ready4

If Vince works 4 hours at a museum and earns dollars per hour, and he works 6 hours at an office and earns dollars per hour, what is the average amount, in dollars, that Vince earns per hour?

Ready4

To make a smoothie, 12 ounces of yogurt that cost x dollars per ounce are mixed with 20 ounces of fruit that cost  dollars per ounce. What is the cost, in dollars, per ounce of the smoothie?

Ready4

The cost of production of a certain item increases, though not proportionally, with the number of units produced. Is the cost of production of 4,800 units less than $40,000?

  1. The cost of producing 4,600 units is more than $30,000.
  2. The cost of producing 4,700 units is more than $50,000.
In a certain region, the number of children who have been vaccinated against rubella is twice the number who have been vaccinated against mumps. The number who have been vaccinated against both is twice the number who have been vaccinated only against mumps. If 5,000 have been vaccinated against both, how many have been vaccinated only against rubella?
OG12 OG15 OG16 OG17 The selling price of an article is equal to the cost of the article plus the markup. The markup on a certain television set is what percent of the selling price?(1)The markup on the television set is 25 percent of the cost.(2)The selling price of the television set is $250.
OG12 OG15 OG16 OG17 OG18 OG19 OG20 OG2022 If money is invested at r percent interest, compounded annually, the amount of the investment will double in approximately $$\frac{70}{r}$$ years. If Pat's parents invested $5,000 in a long-term bond that pays 8 percent interest, compounded annually, what will be the approximate total amount of the investment 18 years later, when Pat is ready for college?
In a certain company, the ratio of the number of managers to the number of production-line workers is 5 to 72. If 8 additional production-line workers were to be hired, the ratio of the number of ,managers to the number of production-line workers would be 5 to 74. How many managers does the company have?
  • ‹
  • 1
  • 2
  • ...
  • 400
  • 401
  • 402
  • 403
  • 404
  • 405
  • 406
  • ...
  • 458
  • 459
  • ›